Zvracení v těhotenství

Velké procento nastávajících matek se v průběhu těhotenství (nejčastěji během prvního trimestru) setká s potížemi, které jsou běžně známé jako „ranní nevolnost“, ačkoliv lékaři dávají přednost označení „nevolnost a zvracení v těhotenství.“ Jedná se o zcela normální jev, který je sice pro těhotnou ženu velmi nepříjemný, avšak ve většině případů nepředstavuje žádné zdravotní riziko ani pro matku, ani pro dítě.

Dle odhadu těmito problémy trpí asi jedna čtvrtina těhotných žen a asi polovina se setká s občasnými nevolnostmi, zácpou, průjmy, či jinými problémy. Ačkoliv se zvracení objevuje častěji po ránu, nezřídka se s ním těhotné ženy potýkají v průběhu celého dne.

Co je příčinou?

Důvody, které vedou ke vzniku těchto problémů v průběhu těhotenství, nejsou bohužel zcela jasné. Hlavní komplikací určení správné příčiny je totiž skutečnost, že každá nastávající matka udává jako podnět ke zvracení jiné věci – většinou to bývají nejrůznější pachy, běžná jídla a nápoje.

Možní původci

  • zlepšující se čich a chuť v průběhu těhotenství
  • hormony – estrogen nebo humánní choriový gonadotropin (jejich hladina v těle velice vzrůstá během těhotenství)
  • stres, špatné stravování (těžká jídla atp.)
  • genetické dispozice (ženy v rodině trpěly v průběhu těhotenství nevolnostmi)

Co je dobré dělat?

Především je nutné určit a zcela se vyhnout potravinám a pachům, které u těhotné ženy zvracení vyvolávají. Dobré je dodržovat lehké dietní zásady, dobře pít a dodávat tělu potřebné vitamíny, které může při zvracení ztrácet. Často pomáhá mátový čaj a je dobré zařadit do jídelníčku hodně zeleniny a ovoce.

Kdy navštívit lékaře?

Ve většině případů není lékařská asistence nutná, avšak pokud nastávající matka zvrací natolik silně, že není schopná jíst ani pít, ztrácí na váze nebo se u ní začíná projevovat dehydratace, je návštěva lékaře nevyhnutelná! Těžké a dlouhodobé zvracení může vyvolat předčasný porod nebo vést k nízké váze miminka!

Netrpím-li nevolnostmi, potratím?

Nic takového zatím žádné studie nepotvrdily, avšak možná souvislost zde přesto je. Souvisí-li totiž těhotenské nevolnosti se zvýšeným množstvím hormonů v těle nastávající matky, pak je toto zvracení znamením, že je v průběhu těhotenství vše v pořádku. Pokud je ve vývoji dítěte či s placentou něco špatně, bývá produkce hormonů menší, a tudíž se nemusí nevolnosti dostavit.

Jedná se však pouze o teorii, jelikož mnoho těhotných žen, které takzvanými ranními nevolnostmi netrpěly, porodilo bez komplikací zdravé miminko. Důležité je nevynechávat pravidelné kontroly u lékaře, nestresovat se zbytečnými pochybnostmi a brát těhotenstvím se vším, co přinese, protože každé je svým průběhem zcela individuální.

 

Komentáře, diskuze

Přidat komentář